מועד לפעילות צבאית של סין בטייוואן – עד סוף שנת 2023?!

חוברת למשקיע 14-4-2023.

בסוף המאמר עדכון אוגוסט 2023, עדכון נובמבר 2023.

תקציר: כיצד "נוצר" השלטון הנוכחי בטייוואן, "הקפאת מלחמת האזרחים שהייתה בסין", מדוע לכאורה חשוב לשלטון בסין להביא לסיום השליטה של "מפלגת השלטון" הנוכחית בטייוואן, מהו מועד "נוח" לפעולה צבאית של סין נגד טייוואן.המאמר:

לפני "ניחוש פרוע" על "מועד" – השאלה היא מדוע?

השלטון העצמאי באי טייוואן הוקם בשנת 1949 אחרי שכוחות צבא של "הלאומנים" בראשות צ’אן קאן צ’ק, שנתמך על ידי ארה"ב, הובסו במלחמת אזרחים עם כוחות צבא של "הקומוניסטים". “הלאומנים" נמלטו לאי טייוואן – בעבר נקרא פורמוזה – במרחק של כמאה וחמישים ק"מ משטחה של סין. באי התקיים משטר דיקטטורי בחסות ארה"ב.

אחרי ביקור היסטורי בשנת 1972 של נשיא ארה"ב ניקסון בסין, ארה"ב "הכירה" בכך שקיימת רק "סין אחת" שמיוצגת על ידי השלטון בביג’ינג בירת סין. טיוואן אינה מוכרת "כמדינה" על ידי רוב מדינות העולם (אלו שרוצות בקיום קשרים עם סין). אחרי סיום המשטר הדיקטטורי בה, מתקיימות בה בחירות מדי 4 שנים – לנשיאות ולבית הנבחרים.

השלטון בה נהנה מחסות של ארה"ב שמספקת נשק לצבא של טייוואן. לטייוואן יש קשרי מסחר מפותחים עם סין.

המדיניות של סין ושל ארה"ב הייתה "שאי פעם" תימצא דרך של "שלום" להביא לאיחוד טייוואן (אכלוסיה של כ-22 מיליון תושבים) עם סין (אכלוסיה של כ-1400 מיליון תושבים). לא ברור אם זה יקרה לפני/אחרי שיהיה הסדר סופי של ישראל "עם הפלשתינאים".

השלטון בטייוואן במשך שנים רבות נחלק בין שתי מפלגות עיקריות. אלו במשך זמן רב עסקו בעיקר בפיתוח כלכלי של טייוואן (בהצלחה רבה) ולא בשאלה, האם היא "מדינה עצמאית". לפני כ-7 שנים זכתה בבחירות מפלגה בראשות הנשיאה הנוכחית, הגב’ טסי, שמצהירה שהיא אינה מכירה בעיקרון של "סין אחת". בשנת 2020 היא נבחרה שוב לנשיאה. מועד הבחירות הבא הוא בינואר 2024 – בעוד כ-9 חודשים.

הנשיאה הנוכחית והמפלגה שלה, נהנות מתמיכה גלויה של השלטון בארה"ב שגם מצהיר "שיגן על טייוואן", אם סין תנסה להשתלט על האי בכוח צבאי.

בעוד הנשיאה בקרה בארה"ב ונפגשה עם יו"ר בית הנבחרים, מנהיג המפלגה היריבה בטייוואן, ביקר בסין ונפגש שם עם בכירים בשלטון בסין. הוא והמפלגה בראשותו, “מציעים" שלא להתגרות בסין על ידי הצהרות על שלטון עצמאי ורכישות נשק מארה"ב. בוודאי שלא על ידי הצבת כוחות צבא של ארה"ב בטייוואן.

מדוע חשוב לשלטון בסין שטייוואן "לא תהיה עצמאית"?

למעשה מדובר במלחמת אזרחים על אופי השלטון בסין, מלחמה שלא הסתיימה אלא "הוקפאה". הצהרות גלויות על כך שבטייוואן לא יתקיים השלטון של המפלגה הקומוניסטית ששולטת בסין, עלולות לערער את שלטון המפלגה הקומוניסטית בסין. כמו שקרה ברוסיה.

כמו כן נוכחות צבאית של ארה"ב בטייוואן, מסכנת את סין, כמו שנוכחות צבאית של ארה"ב במדינות שגובלות ברוסיה, מסכנת את רוסיה (כך טוענים ברוסיה). זאת בייחוד כחלק ממדיניות של ארה"ב "להקיף את סין" במדינות "שעוינות" את סין. (כעת, לפחות לכאורה – יפן, דרום קוריאה ולאחרונה גם הפיליפינים).

בין שהסיבה היא שלטון המפלגה הקומוניסטית בסין ובין שהיא מניעת "מצור" על סין, נראה שהשלטון – לפחות השלטון הנוכחי – בסין, נחוש למנוע את המשך הכהונה של המפלגה הנוכחית ששלטת בטייוואן.

התמיכה במפלגה זו באה בעיקר "מדור חדש" של צעירות וצעירים שאינם יודעים מהי המשמעות של "מלחמה אמתית". לכאורה השלטון בסין יכול לקוות שיצליחו "לשכנע" אותם ובבחירות בינואר 2024, תוחלף המפלגה השלטת בטייוואן. אולם זה לא יהווה פתרון עבור השלטון בסין. בייחוד אם תימשך אספקת נשק מארה"ב לטייוואן. זה רק "יגלגל" את הבעיה כמה שנים קדימה.

סביר שהשלטון בסין יגיע למסקנה שהדרך היחידה "לחנך" את "הדור הצעיר" בטייוואן, היא על ידי הפגנת עצמה צבאית מסיבית. כך עשו בהונג קונג. זה יכול להתבטא בהטלת מצור צבאי ימי ואווירי על טייוואן. זה יכול להתבטא בהפצצת יעדים אסטרטגים בטייוואן. זה יכול גם להתבטא בפלישה של כוחות צבא סינים לטייוואן.

בכול דרך שזה יעשה, מיד פוליטיקאים בארה"ב יקראו להפעיל כוח צבאי נגד סין. כמו כן יציעו להטיל סנקציות כלכליות על סין.

אם כך מתי המועד "הרצוי" לפעולה כזו?

כאשר בו בזמן ארה"ב תצטרך להחליט, האם להגיע לעימות צבאי ישיר עם רוסיה וכאשר ממילא ארה"ב (והשוק המשותף) יודיעו שיטילו סנקציות כלכליות על כול מדינה שתמשיך לסחור עם רוסיה!

זה יקרה כאשר צבא רוסי יסיים "לשחרר" את כול המחוזות באוקראינה שהם כעת "חלק מרוסיה" ויתחיל בשלב הבא שהוא "טיהור אוקראינה מנאצים". במילים מובנות לעם: לכבוש את כול השטח ממערב לנהר דייפר, עד הגבולות עם פולין ורומניה.

מתי? עד סוף שנת 2023. זה מתאים "ללוח הזמנים" של סין וגם "ללוח הזמנים" של רוסיה, שבה אמורות להיערך בחירות באביב 2024. זה אינו מתאים "ללוח הזמנים" של נשיא ארה"ב שיצטרך להחליט בשנת בחירות בארה"ב, האם לפתוח במלחמה עם סין ורוסיה כדי "להגן על טייוואן ולמנוע את כיבושה של כול אוקראינה”. שלא לדבר על חיסול צבאות פולין ורומניה, אלא אם ארה"ב תסיג את היחידות הצבאיות שלה משטחן. כמו שעשתה משטחן של צפון קוריאה, משטחה של ווייטנאם ואפילו משטחה של אפגניסטן. כמו גם הוצאת הטילים האמריקאים שהיו מוצבים בטורקיה – אחרי ישוב "משבר הטילים" הרוסים בקובה.

אוגוסט 2023הערת עורך: כך למעשה דורשת רוסיה "בהסדר ביטחון חדש באירופה". להחזיר את ארגון נאטו "לגבולות" שהוא היה בו בשנת 1991, מועד פירוקה של ברית המועצות. דרישה שכמובן מעוררת "גיחוך" אצל מנהיגי ארה"ב.

יהיה מענין.
עדכון אוגוסט 2023:

הערה: ראו בחוברת 6-8-2-2023 – מה תהיה מטרת המלחמה של רוסיה וסין בארה"ב.

הערה: ראו בחוברת 20-8-2023 – מה תעשה סין אחרי שתשתלט על טייוואן?

עדכון נובמבר 2023:

הערה: ראו בחוברת 26-11-2023 – סין – ארה"ב – "עתיד ורוד" על "הסכם" בין סין וארה"ב בפגישת נשיאי מדינות אלו בחודש נובמבר 2023.